MALE KOMUNALNE ČISTILNE NAPRAVE ZMOGLJIVOSTI POD 50 PE
Veljavni predpisi na področju okolja določajo, da je potrebno komunalno odpadno vodo odvajati v javno kanalizacijo, zaključeno s komunalno čistilno napravo. Na območjih brez javnega kanalizacijskega sistema, to so območja izven meja aglomeracij pa je potrebno zagotoviti čiščenje komunalne odpadne vode v malih komunalnih čistilnih napravah in izjemoma v nepretočnih greznicah.
V skladu z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12, 64/14, 98/15, 44/22 – ZVO-2, 75/22, 157/22) je mala komunalna čistilna naprava čistilna naprava z zmogljivostjo, manjšo od 2000 PE (1 populacijski ekvivalent = onesnaženje, ki ga dnevno povzroči ena oseba), namenjena čiščenju komunalne odpadne vode. Male komunalne čistilne naprave zmogljivosti pod 50 PE so namenjene čiščenju komunalne odpadne vode, ki nastaja v gospodinjstvih do te mere, da njen izpust predstavlja sprejemljivo obremenitev za okolje.
Mala komunalna čistilna naprava zmogljivosti pod 50 PE je lahko:
1.) tipska mala komunalna čistilna naprava: mala komunalna čistilna naprava (MKČN) z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE, ki je gradbeni proizvod v skladu s standardom SIST EN 12566-3 ali drugim enakovrednim in mednarodno priznanim standardom, in je zanjo izdana izjava o lastnostih v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode (v nadaljevanju: izjava o lastnostih). Pri izbiri tipske MKČN, ki se bo vgradila na območju izven aglomeracije, je potrebno preveriti učinek čiščenja glede na parameter kemijska potreba po kisiku (KPK). Učinek čiščenja za parameter KPK mora dosegati 80 % in mora biti naveden v izjavi o lastnostih. Seznam tipskih MKČN objavlja Gospodarska zbornica Slovenije na svojem spletnem mestu: https://www.komunalna-zbornica.si/aktivnosti/male-komunalne-cistile-naprave/.
2.) netipska mala komunalna čistilna naprava: (rastlinska MKČN, lagunska MKČN, ipd.), za katero se ne izda izjava o lastnostih in je iz projektne dokumentacije razvidno, da dosega mejno vrednost za parameter KPK 200 mg/L.
3.) Lastnik objekta izven meja aglomeracije lahko vgradi tudi malo komunalno čistilno napravo, ki je sestavljena iz enote za mehansko čiščenje po standardu SIST EN 12566-1 (predizdelana pretočna greznica) oziroma SIST EN 12566-4 (na mestu vgradnje sestavljena pretočna greznica) in enote za nadaljnje čiščenje, filtracijo in infiltracijo po standardih: SIST EN 12566-6 (predizdelana enota za čiščenje komunalne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali posredno v podzemne vode, SIST EN 12566-5 (filtrna naprava za predčiščene hišne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali SIST EN 12566-2 (sistemi za infiltracijo v tla), če gre za posredno odvajanje v podzemno vodo.
Vsaka MKČN mora imeti navodila za obratovanje in vzdrževanje in ostalo dokumentacijo (izjavo o lastnostih, izjavo o skladnosti s standardi) ter vodno soglasje.
Vodno soglasje je soglasje izdano v skladu s predpisi, ki urejajo vode, in pregledno situacijo, iz katere je razvidno mesto iztoka iz MKČN v vode, opredeljeno s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1:5.000, in ime vodotoka, če gre za odvajanje v vodotok. Vodno soglasje se pridobi z vlogo, ki se jo vloži na najbližji izpostavi Direkcije RS za vode (https://www.gov.si/zbirke/storitve/pridobitev-informacije-vodnega-soglasja-ali-mnenja-za-posege-ki-lahko-vplivajo-na-vodni-rezim-in-stanje-voda/.
OBVEZNOSTI LASTNIKA IN UPRAVLJAVCA MKČN
Lastnik objekta mora Komunalo Tolmin d.o.o. (v nadaljevanju: izvajalec javne službe) pisno obvestiti o začetku obratovanja male komunalne čistilne naprave najpozneje 15 dni po začetku njenega obratovanja na obrazcu Vloga in mu v roku treh do devetih mesecih po zagonu MKČN posredovati Poročilo o prvih meritvah za malo komunalno čistilno napravo zmogljivosti manjšo od 50 PE skupaj z analiznim izvidom, na naslov Komunala Tolmin d.o.o., Poljubinj 89h, 5220 Tolmin ali na e-naslov: info@komunala-tolmin.si.
Prve meritve komunalne odpadne vode je treba zagotoviti za vsako MKČN z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE, ne glede na vrsto oziroma tip MKČN. Prve meritve je torej treba zagotoviti tudi za tipsko MKČN, ki je skladna s standardom SIST EN 12566-3.
Prve meritve naroči lastnik/upravljavec MKČN pri pooblaščenem izvajalcu obratovalnega monitoringa. Seznam izvajalcev je objavljen na spletni strani Agencija RS za okolje (ARSO): http://okolje.arso.gov.si/onesnazevanje_voda/tabela/5.
Upravljavec MKČN z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE, mora izvajalcu javne službe omogočiti pregled naslednje leto po izvedbi prvih meritev in nato vsaka tri leta. Izvajalec javne službe pregleda ne izvede, če lastnik/upravljavec MKČN v roku za izvedbo pregleda predloži analizni izvid (rezultate meritev predpisanih parametrov na iztoku MKČN), ki jih je izvedel pooblaščen izvajalec.
Strošek izdelave analiznega izvida in strošek zagotavljanja storitve pregleda MKČN je strošek lastnika/upravljavca MKČN.
Ob pregleda MKČN se ob prisotnosti lastnika MKČN ali druge osebe preveri, če MKČN deluje, pri tem pa tudi pregleda predpisana dokumentacija, ki jo je upravljavec dolžan hraniti:
- izjavo o lastnostih MKČN v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode (le za tipske MKČN),
- navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje MKČN,
- vodno soglasje,
- poročilo o opravljenih prvih meritvah, oceno obratovanja MKČN, analizni izvid,
- podatke/zapisnike o servisnih pregledih,
- podatke o ravnanju z blatom (potrdilo izvajalca javne službe o prevzemu blata ali kopijo izjave o uporabi blata v kmetijstvu – velja samo za kmetijska gospodarstva).
Upravljavec MKČN z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE mora izvajalcu javne službe omogočiti prevzem in odvoz blata.
ZNIŽANJE OKOLJSKE DAJATVE ZA ODVAJANJE KOMUNALNE ODPADNE VODE
S predložitvijo izpolnjenega obrazca Vloga, katere priloge morajo biti tehnična dokumentacija, izjava o lastnostih, vodno soglasje in Poročilo o prvih meritvah za malo komunalno čistilno napravo, zmogljivosti manjšo od 50 PE skupaj z analiznim izvidom, so izpolnjeni pogoji za znižanje okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda, kar pomeni, da se naslednji mesec po datumu izdelave navedenega poročila zniža okoljska dajatev za 90 % (četrti odstavek 13. člena Uredbe o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda – Uradni list RS, št. 80/12, 98/15, 44/22 – ZVO-2).
V kolikor se med pregledom ugotovi, da MKČN ne deluje ustrezno se šteje, da niso izpolnjeni pogoji za znižanje okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda, kar pomeni, da se za naslednja tri leta ukine znižana okoljska dajatev (plačuje se 100 % znesek dajatve). Na zahtevo lastnika se lahko izvede ponovni pregled ali pa se naroči meritve predpisanih parametrov na iztoku iz MKČN pri pooblaščenem izvajalcu monitoringa.