Kompostiranje
Hišno kompostiranje z uporabo vrtnega kompostnika je najbolj priporočljiva oblika izločevanja bioloških odpadkov iz mešanih komunalnih odpadkov.
- PROSTOR
Primeren prostor za postavitev vrtnega kompostnika je polsenčen ali senčen prostor, ki naj bo zavarovan pred vetrom in lahko dostopen.
- KORAKI KOMPOSTIRANJA
Kompostnik mora imeti neposreden stik s tlemi. Na dno kompostnika položimo plast grobega materiala, kot so zmleti leseni delci, zdrobljene veje, listje in slama. Na to površino potem odlagamo mešanico bioloških odpadkov in tvorimo obliko kupa. Kompostni kup sestavljamo tako, da izmenično odlagamo suhi strukturni material (veje, zeleni odrez) ter vlažni nestrukturni material (trava, kuhinjski odpadki). Kuhinjske odpadke in ostanke hrane je potrebno takoj prekriti s plastjo vrtne zemlje in vrtnih odpadkov, da preprečimo neprijetne vonjave in ne privabljamo škodljivcev, kot so podgane ali ptiči. Kup mora biti zaščiten s pokrovom, vseskozi pa moramo skrbeti za zadostno vlago in zračenje.
- PREZRAČEVANJE
Kompostni kup prezračujemo tako, da po treh ali štirih tednih material v kupu preobrnemo. Na ta način prezračimo in razrahljamo notranjo vsebino kupa ter prenesemo zunanje plasti kupa v notranjost, kjer je proces trohnenja najmočnejši.
- VLAGA
Kompostni kup se ne sme presušiti, prav tako ne sme biti prepojen z vodo. Ali je vlaga primerna, preizkusimo tako, da pest komposta stisnemo. Primerno vlažen je takrat, ko ne razpade oziroma, ko se iz njega ne pocedi voda, temveč ostane skupaj kot stisnjena zemlja.
- KAKO UPORABIMO PRIDELANI KOMPOST?
Zrel kompost presejemo skozi fino sito in ga uporabimo za lončnice, gredice. Če ga uporabljamo za lončnice, ga moramo presejati in zmešati z enako količino vrtne zemlje. Grobi, nepresejani kompost lahko uporabimo za gnojenje sadnega drevja in večjih rastlin. Kompost lahko stresemo po površini ali ga plitvo zamešamo v zemljo.
DODATNE INFORMACIJE:
Komunala Tolmin d.o.o. obvešča vse uporabnike storitve ravnanja s komunalnimi odpadki, da sodi ohlajen pepel, ki mora biti zbran v vrečki, v zabojnik za mešane komunalne odpadke (zelene barve). V zabojnik za biološke odpadke (rjave barve) se zeleni odrez ne tlači, saj se zaradi zmrzali prepoln stisnjen zabojnik ne more sprazniti. Prepolni zabojniki se zaradi zmrzali poškodujejo in počijo.
Komunala Tolmin d.o.o. naproša vse uporabnike storitve ravnanja s komunalnimi odpadki, da se zaradi nemotenega izvajanja predmetne storitev z zabojnikov za mešane in biološke odpadke kot tudi z dovozov do mest, kjer se nahajajo zabojniki, očisti sneg.